ایران خودرو پیشگامی در عرصه تولید خودرو های داخلی و ملی است که با قطعات درجه بالا دست به ساخت خودرو هایی با کیفیتی مطلوب و بالا می زند. اگر چه شرکت های خودرو سازی دیگری هم در کشور وجود دارد ولی ایران خود رو اولین شرکتی بود که توانست به ساخت خودروی ملی دست پیدا کند و در طی آن سمند را طراحی و تولید کرد که حتی هم اکنون هم جزو پر تقاضا و پر تیراژ ترین خودرو های داخل است.

سمند یکی از اولین خودرو هایی بود که با موفقیت های خود در اوایل دهه هشتاد توانست نام خود را بین خودرو های ایرانی پیدا کند. در حال حاظر هم خودرو های داخلی دیگری در دست تولید اند که از بین آن ها سری های سورن، دنا، رانا و سمند را می توان نام برد که به عنوان خودروی ملی  هم از آن ها یاد می شود.

 

تاریخچه

در دهه هفتاد طرحی وارد مجلس شد بنا بر نیاز به طراحی خودروی ملی که در پی آن در سال 1372 مرکز تحقیقات و خدمات خودکفایی ایران موظف شد تا در چهارچوب یک پروژه تحقیقاتی به صورت مهندسی معکوس طرحی را برای تولید یک خودرو به صورت مقرون به صرفه را ارائه دهد. حدود سال 1375 با انتقال اسناد و مستندات به گروه صنعتی ایران خودرو و با استفاده از یافته های تحقیقاتی مهندسین این مرکز، پروژه ساخت خودروی بومی کلید خورد و نتیجه آن تولید و طراحی خودروی سمند که به عنوان اولین خودروی ایرانی بود منتهی شد.

 

قطعات

امروزه در خودرو های ایرانی تا 10 هزار قطعه استفاده می شود و فقط ایران خودرو به تنهایی توانسته در تیر ماه گذشته نزدیک به 40 هزار دستگاه خودرو را تولید و به چرخه مصرف برساند که با حسابی سر انگشتی میتوان تعداد قطعات به کار گرفته شده را محاسبه کرد؛ باید دانست که از این تعداد قطعات مورد استفاده، 85 تا 90 درصد تولید داخل و از این مقدار 95 درصد از مواد اولیه مورد استفاده در این قطعات از معادن داخل کشور تامین می شود و قیمت آن ها به تولیدات معادن داخلی وابسته است و قیمت آن هم به صورت مستقیم با نوسانات جهانی بورس ارتباط دارد.

 

تولید ملی

ایران خودرو در 30 روز منتهی به مرداد سال 1399 حدود 36 هزار دستگاه خودروی سواری شامل 27 هزار دستگاه از خانواده پژو، 5 هزار دستگاه از خانواده دنا و 1200 دستگاه از خانواده سمند را تولید کرد که از پر تیراژ ترین های این شرکت بودند. به دلیل داخلی بودن قطعات این خودروها، مشکل کمبود قطعات در این مورد دیده نمی شود و نیروی متخصص هم به اندازه مورد نیاز وجود دارد که این از مزایای تولید داخلی محسوب می شود.

 

درآخر

در آخر هم می توان گفت که با تولید 80 تا 90 درصدی قطعات و همچنین داشتن تکنولوژی و مونتاژ قطعات در داخل کشور می توان این صنعت را تا حد کاملی داخلی نامید و افتخار کرد که تولید داخلی خودرو در کشور انجام می پذیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.