در پایان معاملات امروز، نمادهای کوچک بورس توانستند شاخص‌های عملکردی بورس را سبزپوش کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه در حالی وارد معاملات امروز شد که بسیاری از اهالی بازار سرمایه قرمزپوشی این بازار را پیش‌بینی می‌کردند‌، اما با آغاز معاملات، مشخص شد، حمایت از بازار سرمایه همچنان وجود دارد و همین مساله سبب ورود پول حقیقی به بورس شد.

با عقبگرد قیمت‌های جهانی از جمله مس، روی و آلومینیوم از سقف‌های قیمت به سمت پائین، بورس تهران نیز به این کاهش قیمت‌ها واکنش نشان داد و منفی شد، همچنین نفت هم به کف قیمتی چند ماه گذشته خود یعنی حوالی 81 دلار رسید. همه این خبرها سبب شد تا روند مثبت معاملات در هفته های گذشته جای خود را به ریزش 20 هزار واحدی روز شنبه بدهد.

اما نامه نگاری‌ها برای افزایش قیمت سیمان و البته ورود خودروهای پرتقاضا به بورس کالا، سبب شد تا سیمانی‌ها و خودرویی‌ها حالت صعودی به خود بگیرند و همین مساله نیز موجب رشد بورس در پایان معاملات امروز شد.

* پیشی گرفتن شاخص کل هموزن از شاخص کل بازار سرمایه

در این‌باره راضیه آرمند، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: در جریان معاملات دیروز و امروز خودرویی‌ها به عنوان پیشرو سنتی بازار سرمایه و سیمانی ها نیز به واسطه خبری که در مورد نامه انجمن کارفرمایان سیمان به بورس کالا در رسانه ‌ها منتشر شده بود، توانستند بازار سرمایه را رشد دهند.

وی ادامه داد: بازگشت شاخص کل به کانال 1.4 میلیون واحدی می‌تواند مهمترین خبر برای این هفته بورس باشد. در صورتی که بتواند شاخص کل در هفته جاری از سطح یک میلیون و 425 هزار واحد عبور کند، می‌توان روند صعودی را برای بازار سهام در هفته‌های آینده انتظار کشید.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: شاخص کل هموزن نیز پس از عبور از مقاومت در سطح 400 هزار واحدی در حال پیشروی به سمت اهداف بالاتر است. در معاملات امروز نیز شاخص کل هم‌وزن در بازدهی از شاخص کل پیشی گرفت که نشان می‌دهد، سهامداران باز هم به سمت سهم‌های کوچک متمایل شده‌اند.

* رشد یکپارچه شاخص‌های عملکردی بورس

در پایان معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس نسبت به روز کاری قبل 11 هزار و 555 واحد صعود کرد و به رقم یک میلیون و 404 هزار و 641 واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت 83 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هموزن نیز با رشد 4 هزار و 896 واحدی در سطح 402 هزار و 855 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص مثبت 1.23 درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس 124 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 470 واحد قرار گرفت.

* افزایش ارزش کل معاملات بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با رشد 39 درصدی به رقم 19 هزار و 817 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 12 هزار و 171 میلیارد تومان بود که 61 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 1 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 535 میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات از کل معاملات بازار سرمایه 18 درصد بوده است.

* ورود پول حقیقی به بورس

در مجموع معاملات یکشنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار پس از 8 روز متوالی مثبت شد و 75 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد.

بیشترین ورود پول حقیقی به سهام خودرو (شرکت ایران خودرو)، خساپا (شرکت سایپا) و خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) اختصاص داشت و نمادهای بپاس (بانک پاسارگاد)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و فملی (ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

* رشد ارزش صف‌های خرید بازار سهام

در پایان معاملات امروز، 71 درصد نمادها با رشد قیمت و 29 درصد قیمت ها با کاهش روبرو شدند. در معاملات یکشنبه 79 نماد صف خرید داشتند و 33 نماد با صف فروش مواجه بودند.

مجموع ارزش صف‌های خرید با افزایش 112 درصدی به 212 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 26 درصد اکاهش یافت و 242 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نمادهای خودرو (شرکت ایران خودرو)، خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و حتوکا (شرکت حمل و نقل توکا) بیشترین صف خرید را داشتند.

در پایان معاملات نمادهای وسالت (بانک رسالت)، تپسی (پیشگامان فن آوری و دانش آرامیس) و انرژی (نهادهای مالی بورس انرژی) بیشترین صف فروش را داشتند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.